pirmdiena, 2015. gada 25. maijs

Pirmais Pasaules Eksistenciālās terapijas kongress.


Autore: Elita Kreislere
No 14.-17. maija Londonā noritēja vēsturisks notikums - pirmais Pasaules Eksistenciālās terapijas kongress, kurā dalību ņēma dažādu eksistenciālās terapijas virzienu pārstāvji no visiem kontinentiem. Viskuplāk, protams, bija pārstāvēta Eiropa, tad Ziemeļamerika un Dienvidamerika, kā arī bija ne mazums pārstāvju no Āzijas, Austrālijas un, šķiet, daži arī no Āfrikas.  Kopumā ap 1000 cilvēku. Tas bija ārkārtīgi aizkustinoši – būt tik daudzu un dažādu kolēģu vidū, kuriem eksistenciālās terapijas virziens ir nozīmīgs un tuvs.Svarīgi pieminēt, ka 15.maijā notika European Wide Association for Existential therapy (Eiropas Eksistenciālās terapijas asociācija) dibināšanas sapulce. Tajā es pārstāvēju mūsu Austrumeiropas Eksistenciālās terapijas asociāciju (East European Association for Existential therapy) un līdz ar to arī Jūs. Eksistenciālās terapijas modalitātei (virzienam) līdz šim nebija izdevies, neraugoties uz vairākkārtīgiem mēģinājumiem, nodibināt organizāciju, kas varētu aptvert vairumu Eiropā pastāvošo eksistenciālās terapijas apakšvirzienu, profesionālo organizāciju un valstu. Tagad tas beidzot ir noticis. Vismaz konceptuālā līmenī, ir nodibināta darba grupa, kas konkretizēs struktūru, skaidrāk noformulēs mērķus un uzdevumus. Viens no pamat uzdevumiem - pārstāvēt eksistenciālo terapiju EPA (Eiropas Psihoterapeitu asociācijā). Ja Jums ir kādas domas, idejas vai vēlmes šai sakarā, rakstiet, zvaniet.

Autore: Elita Kreislere
Savukārt, 16.maija agrā rīta stundā, notika Word Confederation for Existential therapy dibināšanas sapulce, kas gan bija neskaidrāks un mazāk sagatavots notikums, kaut arī ar garu un nevienkāršu priekšvēsturi. Laika trūkuma dēļ šeit tika pieņemti tikai divi lēmumi: par organizācijas dibināšanu un par to, ka otrais Pasaules Eksistenciālās terapijas kongress pēc 4 gadiem 2019.gadā notiks Buenos Aires, Argentīnā. Latīņamerikā ir ļoti spēcīga eksistenciālistu kopiena un viņi bija gatavi rīkot kongresu kaut pēc 3 gadiem. Tātad, kolēģi, sākam krāt naudu tālam ceļam, jo skaistā un spāniski itāliskā Buenos Airesa pat bez kongresa ir tā vērta, lai to redzētu, bet kopā ar Pasaules Eksistenciālās terapijas kongresu....

Piedaloties abās minētajās sanāksmēs un iepazīstinot dalībniekus ar mūsu asociāciju un HEPI institūtu, kā arī klausoties kolēģus no visas pasaules, aptvēru, ka tik tiešām, esam viena no vecākajām un labāk strukturētajām eksistenciālās terapijas organizācijām, ar savu mācību iestādi, arī uz pasaules fona. 

Par pašu Kongresu. Tas notika pašā Londonas centrā, vēsturiskā ēkā Curch House Congress centre un, dzerot tēju uz balkona, kā tas pie angļiem pienākas, varējām vērot Vestminsteras abatiju un Parlamenta ēku torņus. Organizatoriski un tehniski kongress bija ļoti labi noorganizēts, ar veselu brīvprātīgo armiju palīgos. 

 
Autore: Elita Kreislere
Kongresā 4 dienas notika ļoti intensīvs darbs. Katru pusotru vai divas stundas nācās izvēlēties no apmēram 10 vienlaicīgi notiekošām lekcijām un meistarklasēm, tādēļ kopskatu par visu kongresā notiekošo bija grūti iegūt, jo katra izvēle, nozīmēja visu pārējo iespēju zaudēšanu. Kā jau tik vērienīgos pasākumos ierasts, lai daudzi simti cilvēku vienlaicīgi kaut ko noklausītos un kaut kur piedalītos, piedāvājums bija ārkārtīgi plašs. Bija uzmanīgi jāskatās, lai pamanītos redzēt un dzirdēt meistarīgākos no mūsu ārvalstu kolēģiem. Mans izvēles princips bija vienkāršs: centos redzēt un dzirdēt tos, kuru grāmatas vai rakstus biju iepazinusi jau iepriekš, neraugoties, kāds bija pieteiktais temats, tādēļ esmu priecīga par daudzām dzirdētajām lekcijām un apmeklētajām meistarklasēm, kaut bija arī pāris vilšanās brīži. Tomēr bija visnotaļ saviļņojoši redzēt vienkopus redzēt tik daudzus mana grāmatplaukta varoņus - priecīgus, vienkāršus un ar sviestmaizēm rokās. Mans kongresa favorīts bija Eric Craig no ASV. Es apmeklēju divas Eric Craig vadītās meistardarbnīcas - par darbu ar sapņiem, kā arī par traumu, subjektivitāti un intersubjektivitāti. Viņš, tāpat kā Alice Holzhey-Kunz ir Medarda Bosa skolnieks un viens retajiem dasein analītiķiem ASV.  

Autore: Elita Kreislere

Visnotaļ pamanāms Kongresā, protams, bija arī dr.Aļekseičiks. Lietuvas Eksistenciālās psiholoģijas institūta direktors Rimas Kačūnas diemžēl saslima un Londonā nebija. Jāsaka, ka vairāki kolēģi Eiropas un Amerikas uzsvēra, cik ļoti vēlējušies noklausīties un iepazīties tieši ar viņu. Prof. Ernesto Spinelli kongresā tā arī netika ne redzēts, ne pieminēts, atskaitot pāris referātos, kas, protams, radīja nelāgu piegaršu svētku sajūtai. Kongresa namamātes lomu aktīvi pildīja Emmy van Deurzen un viņas vīrs Digby Tantam.

Par godu šim kongresam AEETA bija izdevusi mūsu žurnāla "Existentia" specizlaidumu angļu valodā, kurā ietverti balsošanas rezultātā izvēlēti labākie raksti no beidzamo 7 gadu žurnāliem. 300 eksemplāri tika nogādāti Londonā un tika kongresa dalībniekiem. Domāju un ceru, ka kādus eksemplārus vēl var iegādāties pie Daces Purēnas.

Sirsnībā, 
Elita Kreislere

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru